Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal Toprak , Verimli Toprak

Doğal verimli toprak talebinde bulunursanız özellikle saksı bitkileriniz için benimle irtibata geçebilirsiniz çiftliğimden sizlere gönderim yapabilirim .

 

   Bitkilerin ihtiyacı olan her türlü elementler, mineraller, humus ve faydalı mikroorganizmalar bu toprakta mükemmel dengeli bir şekilde bulunur.

Türkçede bu toprağın tek kelimelik adı yok (İngilizcede loam denir). İngilizce Türkçe sözlüklerde loam sözcüğü verimli toprak, özlü toprak diye Türkçeye çevrilmiş.

Doğal Verimli Toprağın Özelliği, önemi

Bitkilerin ihtiyacı olan her türlü elementler, mineraller, humus ve faydalı mikroorganizmalar bu toprakta mükemmel dengeli bir şekilde bulunur. İçerdiği humus ve faydalı mikroorganizmalar o toprakta yaşayan bitkilerin topraktan ihtiyacı olan her şeyi sağlıklı bir şekilde almalarını sağlarlar. Çok iyi besleyicidir. Süzekliği iyi, su tutuculuğu ne az ne çok. Süs bitkilerinde kullanıldığında genelde gübre istemez. Devetabanı, yaprak güzeli (kolyos), küpe çiçeği, kauçuk, çöl kaktüsleri, amarillis ve aşk merdiveninde denemiştim sonuç mükemmeldi.

Islatıldığı zaman siyaha yakın koyu renkli olur. Çünkü içinde bitkisel çürüntüler ve humus var. Hafif ve gevşek özelliklidir. Ağır / killi olmadığı gibi kireçlilik, kıraçlık özellikleri taşımaz. Asitli veya nötr olmasa bile alkalinlilik derecesi tamamen tehlikesizdir. Çoğu yerlerde nötr veya hafif asitli olabilir. Doğu Karadeniz bölgesi aşırı yağışlı olduğu için orada bu çeşit topraklar daima asitlidir.

Doğal Verimli Toprak Nerede bulunur ?

Bitki örtüsü zengin çeşitlilikte ve gürce olan doğal bir arazinin ya da bir bahçenin, çok uzun yıllar boyunca kendiliğinden oluşmuş, çok çeşitli küçük bitkilerin ve çeşitli büyük ağaçların yapraklarının, kalıntılarının birikip çürüdüğü, solucanların fazlaca bulunduğu bol humuslu, gübreli gibi besleyici üst yüzey toprağıdır. Ayrıca en faydalı şekilde dağılmış olarak kil ve kum içerir. Toprakta ağır metaller uzun yıllar boyunca otların köklerinin ve solucanların toprağı işleyip durması sonucunda iyice dağıtılmış, zararlı olabilmeleri sıfıra inmiştir.

Doğal verimli toprak Her bitkiye uygun mu ?

İçerdiği elementler, mineraller açısından evet. Fakat bazı bitkiler çok uygunsuz yerlerde yaşamaya direnerek evrim geçirmişler. Böyle değerli bir topraktan istifade edemezler. Sebep kök yapıları.
1- Tropikal yağmur ormanı ve sis ormanı bitkilerinden bazıları: Güneşten mahrum kalmamak için ağaçların yüksek dallarını tercih ederler. Kökleri açıkta gelişmeye adapte olmuştur. En bilinen örnekleri Phalaenopsis orkideleri ile guzmanya. Onlar bu toprakta olmaz. Öncelikle, bunların kökleri diğer bitkilerden daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bakterili topraklarda kolayca hastalık kapabiliyorlar. Mantarlı ortamlarda ise dayanıklı olurlar. Kök ortamına devamlı oksijen girişi şart.
2- Etçil bitkiler. Kökleri hiç azot içermeyen kayalıklar arasında yaşamaya adapte olmuştur. Kayalarda taşlarda bulamadığı maddeleri tuzağa düşürdükleri böcekleri sindirerek alırlar. Kökler her toprakta sağlıklı olamaz. Onlara bu yüksek kaliteli toprak gerekmez.
3- Çöl ve kumsal bitkilerinin bir kısmı bu toprağa adapte olamayabilir. Bitki türüne göre uygun oranlarda ponza taşı ve kum karıştırırsanız bu türlere en uygun toprak yine budur. Bitkilerinizi iyi tanımalı ona göre toprak karışımı hazırlamalısınız.

Doğal verimli Toprağın Kullanım yerleri

Tarım arazilerinin büyük kısmı eski ormanlar ve maki alanları yok edilerek oluşturulmuştur. Oraların üst yüzey toprağı doğal humuslu verimli topraktır. Dolayısıyla bu yüzden tarımda kullanılıyor diyebiliriz.

Ben içmekan süs bitkileri toprağı olarak da birçok türlere doğal humuslu gerçek toprak tavsiye ederim. Aşağıdaki paragraflar bununla ilgili. Yukardaki ‘her bitkiye uygun mu’ başlıklı paragraftaki bilgilere göre hareket etmelisiniz.

Saksı süs bitkileri için gereken özelliği

Daha fazla çürümtülü olsa daha iyi. Verimli toprağı olan tarlaların toprağından değil. Yeni ağaçlandırılmış orman bölgelerinin de değil. Gerçek ormanlarda karışık bitkilerin gürce yetiştiği yerlerinden almalısınız. Ya da çok ağaçlı, çok bitkili, yıllarca ihmal edilmiş bahçelerin duvar diplerinde, kuytu ve genişçe çukurumsu yerlerinden (yani rüzgarın her şeyi sürükleyip biriktirdiği yerlerinden) de alabilirsiniz.

Saksılarda kullanmadan önce iki ay genişçe bir leğende tutup zaman zaman kontol ederek solucan, böcek varsa ayıklayın. Kupkuru olmasına izin vermeyin ki solucan varsa gelişsinler belli olsunlar.

Doğal gübre karıştırmak

Her bitki için gerek yok. Kendi besleyiciliği mükemmeldir. Bitki türüne göre doğal gübre katmak icap edebilir. En iyi gübre koyun ve keçi gübresidir. Eski (yanmış) olmalı.

Doğal Verimli Toprağın Evlerde saksılarda kullanılması

1/4 oranında ponza taşı ile ya da kuvars kumuyla karıştırmalısınız. Bitki ince köklü ise ponza taşı ince taneli olmalı (kuru nohut ve pirinç kadar irili ufaklı taneli). Kattığınız ponza taşı veya kuvars kumu miktarının iki misli kadar da eski koyun gübresi katsanız çok iyi olur (bu büyük bitkiler içindir -afrika menekşelerinde doğal gübre kullanmayın. Açelya, gardenya gibi asitli toprak isteyenlerde de doğal gübre kullanmayın). Açık havada (bahçe ve balkonlarda) saksılarda kullanılacaksa toprağa ponza taşı filan karıştırmak pek gerekmiyor (ama succulent türlere tavsiye ederim).

Niçin hiçbir yerde satılmıyor ?

Çünkü her yerde bulunmaz. Zengin bitki örtüsü olan ormanlardan almak ise doğal çevreye çok büyük zarar verir. Özel işlemlerle oluşturmaksa çok zor. Onun için süs bitkisi toprağı olarak kompost çürüntüler satılır. Bunların bitkiler için kaydadeğer bir besleyicilikleri yoktur. Bunlarda yetiştirilen bitkilere düzenli aralıklarla bitki besini vermek gerekiyor.

 

Doğal verimli Toprağı Kendimiz yapabilir miyiz ?

Tariflerini okudum ama bana hiç de akıllıca gelmedi. Olacak şey değil. Ancak bahçeniz varsa bahçenizin bir köşesinde oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bahçedeki her türlü dökülen yaprakları, söktüğünüz otları, budadığınız dalları, ayıkladığınız tavuk balık vb. hayvan artıklarını her zaman oranın kendi toprağına karıştırın. Birkaç ayda bir toprağı 30cm derine kadar iyice çapalayıp alt üst edin. Oradaki yabani otları hiç sökmeyin kuruyunca onları da toprağa karıştırın. Yaz boyunca oradaki otları susuz kalmayacakları sıklıkta sulayın. Sulama solucanların çalışmalarına da gerekiyor yoksa oradan kaçarlar. Böyle uğraşmakla beşinci yıldan itibaren o köşenin toprağı ‘özellikle de solucanların sayesinde’ gereken nitelikleri kazanmış olur.

Pek yağışlı olmayan, suları aşırı kireçli ve tuzlu olan yerlerde yukarda tarif ettiğim gibi oluşturulabilse bile her bitkiye aynı faydalılıkta olabilmesi pek mümkün değil.

Zararlı değil mi ? Poşetlerde satılan özel kompost /torf topraklar çok özel işlemlerden geçirilmemişse çok daha fazla zararlı olacağı kesindir (onun için her zaman güvenilir marka toprak alın diye tavsiye ediyorum). Yani humuslu doğal kara toprağın zararlılığı yok. Bilakis daha güvenli, üstelik besleyiciliği mükemmel. 

     Eğer sizlerde doğal toprak talep ederseniz sizler için çiftliğimden gönderim yapabilirim ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com