Taze domates ve biberler için büyük bir bahçeye ihtiyacınız yok, bu sebzeler güneş alan bir ortamda saksıda da yetiştirilebilir ve bahçede olduğu gibi verimli sebzeler elde edebilirsiniz. En büyük avantajı ise, bu sebzeler saksıda yetiştirildiği taktirde bahçede olduğundan daha erken olgunlaşırlar.

Saksıda sebze yetiştirmek için Saksınızı Seçin

En iyi sonucu en az 40 cm genişliğinde ve derinliğinde olan bir saksı kullandığınızda alırsınız, daha büyük saksılar da yetiştirmek için uygundur. Tahta ve çömlek saksılar, plastik saksılar kadar ısıyı toprağa aktaramazlar, eğer çömlek saksı kullanıyorsanız, sırlı saksılardan kullanın ki suyun buharlaşarak yanlardan kaçısını engellesin.

Plastik saksılarda, koyu renkler kullanmaktan kaçının, bu renkte saksılar güneş ışığını emerek çok fazla ısı ile toprak içerisinde kökleri yakabilir. İçecek fıçıları ya da 20 litrelik kovalarda işinizi görebilir.

Her saksı türü içinde suyun süzülmesini sağlayacak delikler olsun ve saksılarınızı suyun akışını kolaylaştıracak yüksek yerlere konumlandırın.

Evde sebze yetiştirirken Kaliteli Toprak Kullanın

Saksıdaki bitkiler sadece saksı içerisindeki topraktan beslenebilir, bu sebeple bitkilerinizi doğal organik toprakla besleyin , bu konuda ben sizlere doğal toprak gönderimi yapabilirim . Toprağınız için özel gübrelerden ya da kalsiyum takviyelerinden de yararlanabilirsiniz. Kalsiyum, sağlıklı domates ve biberlerin yetişmesi için en önemli takviyelerden biridir. Çoğu domates gübresinde kalsiyum bulunmaktadır ve bu özel domates gübrelerini biberlerinizde de kullanabilirsiniz , Talep etmeniz durumunda ben sizlere hayvansal gübreler de gönderebilirim.

Saksıları ağzına kadar toprak ile doldurmayın, 2-5 cm kadar malç için yer ayırın. Parçalanmış ağaç kabukları, organik gübre ve benzeri maddeleri malç olarak kullanabilirsiniz. Malç topraktaki nem kaybını engeller ve toprak sıcaklığının serin bir seviyede kalmasını sağlar. Eğer çok sıcak bir alanda domates ya da biber yetiştiriyorsanız sebze ve çiçek saksılarını bir arada tutarak domates ve biber köklerini ışınlardan koruyabilirsiniz.

Sebze fidelerinizi Toprak Derinliğinde Ekin

Fidenizi saksı içerisinde derin olacak ve fidenin büyük oranda gövdesini kaplayacak şekilde ekin. Domateslerde alt tarafta kalan yaprakları, o bölgedeki gövdeyi gömerek yok edin.

Büyük saksılarda fideler küçük kalabilir, ancak 4 hafta içerisinde bitkiler saksınızı dolduracak noktaya gelecektir. Ekim yaptığınız zaman, çubuklar yerleştirerek domatesleri destekleyin. Domates kafesleri de domateslerinizi ve biberlerinizi desteklemek için yardımcı olacaktır. 

Saksıdaki bitkilerinizi Sulama Yapın ve Besleyin

Toprağı devamlı olarak nemli tutun. Yaz mevsimi başlangıcında, sulamayı daha az aralıklarla yaparsınız çünkü kökler tam olarak saksıyı doldurmamış olurlar. Bitki büyüdükçe ve sıcaklar giderek artınca, domateslerinizi sık sık sulayın. Suyun iyi bir şekilde köklere gittiğinden emin olun, su sadece saksının yüzeyinde kalan toprağı nemlendiriyor olmasın.

Saksıdaki domatesler ve biberler bahçede olduğundan daha çok gübreye ihtiyaç duyarlar. Her sulama yaptığınızda, topraktan bir kısım gübreyi de kaybediyor olacaksınız,bu sebeple yetişme döneminde devamlı olarak akan gübreyi yeniliyor olmanız gerekmektedir. Hayvansal gübrelerde kullanmanız bitkilerinizin daha uzun dönem beslenmesini sağlayacaktır , hayvansal gübre konusunda ben sizlere yardımcı olabilirim .

 

    Saksı toprağı ve hayvansal gübreler konusunda benimle irtibata geçebilirsiniz , çiftliğimizde ürettiğimiz doğal toprak ve hayvansal gübrelerden sizlere de gönderebilirim .