Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hafızayı güçlendirmenin bitkisel yolları , Güçlü hafıza ister misiniz ?

 

 

      Siz de unutkanlıktan yakınanlardan mısınız? Kaybolan beyin hücrelerini yeniden kazanmanın doğal yollarını denemek gerekiyor. İşte size hafızayı güçlendirecek 16 doğal yöntem.
     Bir odaya girersiniz ve kendi kendinize “Ben şimdi buraya neden geldim, ne yapacaktım?” diye sorarsınız. Sürekli arabanın anahtarlarını kaybedersiniz. Ya da dilinizin ucundadır, ama o anda gerekli olan kelime bir türlü aklınıza gelmez. Demek ki siz de unutkanlık sorunuyla karşı karşıyasınız.
     Hafıza zayıflaması illa ki bir yaşlılık sorunu değildir. Her yaşta olabilir. Ama yeni araştırmalar, hafıza gücünün artırılmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Çünkü hücrelerin ölmesi durdurulabiliyor.
     Amerika’da gönüllülerle yapılan bir araştırmada, 10 saatlik hafıza güçlendirme seansına katılanların problem çözme yetenekleri ve reaksiyon sayıları, onlardan 7 ila 14 yaş daha genç olan ve bu eğitime katılmayanlarınkiyle eşdeğer hale geldi. Dolayısıyla artık uzmanlar hafızanın geliştirilebileceğine inanıyorlar.
     Yanlış beslenerek ve zihni antrenmansız bırakarak neden doğru işlemediğini düşünüyoruz ya, asıl yapmamız gereken hafızayı geliştirme yöntemlerini öğrenmek. İşte, hafızayı geliştirmek için uygulayabileceğimiz 16 doğal yol.
Kalbiniz için beslenin
Kalp için iyi gelen beslenme programı zihin için de faydalıdır. Tansiyonun yükselmesi ve dolayısıyla vücuttaki amino asit homo-sistein miktarının artması, kalp hastalıklarına yol açar. Bu, aynı zamanda bunamayı da beraberinde getirir. Homo-sistein miktarını düşürmek, alınan folik asit miktarını artırmak (yeşil yapraklı sebzeler ve baklagilleri tüketerek) ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.
Makineyi yağlayın
Omega 3 yağ asitlerinin balık yağı ve alabalık, uskumru gibi yağlı balıklarda bulunduğu kanıtlandı. İşte bu yağlar, beyin hücrelerinin hasar görmesini engelliyor ve hafızayı keskinleştiriyor. Haftada üç kez farklı çeşitlerde yağlı balık yemeyi alışkanlık haline getirirseniz güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.
Zihin oyunları
Araştırmacılar briç, satranç gibi oyunlar ile bulmacanın hafızayı güçlendirmede etkili olduğuna inanıyorlar.
Sudoku çözün
Sudoku, karmaşıklığı çözme yeteneği, şifre kırma becerisi gerektirir. Yani beyninizin bir parçasından fazlasını kullanacağınız anlamına gelir bu. Beynin farklı alanları arasında bağ kurmayı öğrenirsiniz sudoku çözerken.
 

Okuyun
Her gün gazete okumak zihin sporudur. Tabii o an sadece okuduğunuz şeye dikkatini veriyorsanız… Uzmanlar her bir paragrafı okurken zihinsel imaj yaratmayı ve daha sonra hikayenin ana fikrini hafızadan tekrarlamayı öneriyorlar. Sonra tekrar yazıyı gözden geçirerek doğruluğunu kontrol edin.
Resimleyin
Hafızanızı hemen bir imajla harekete geçirin. Yani insanların isimlerini hatırlamak için o isme zihninizde bir imaj yaratın. Örneğin, Leman Hanım’la konuşuyorsanız Leman Hanım’ı limon yerken gözünüzde canlandırın.
Limon yaprakları
16. yüzyılda bitki bilimciler hisleri hızlandırmak ve canlandırmak için limon merhemi yaparlarmış. Laboratuvar deneyleriyle de kanıtlanmış ki bu merhem öğrenmeye, bilgi depolamaya ve kaybedilen bilgileri geri kazanmaya yardım ediyor. Dolayısıyla limon yapraklarını bol bol çay olarak demleyin ve için.
Zihninizi liste haline getirin
Beyninizin çalışmasında bir sorun yoksa hiçbir zaman alışveriş listenizi evde unuttunuz diye kendinize kızmazsınız. Çünkü listedekileri hatırlamak için mutfak masasındaki domates kasesini, balkondaki meyve sepetindeki muzları gözünüzde canlandırabilirsiniz. Yani hatırlatıcı kullanarak zihinde canlandırma, listeyi zihninize geri çağırma yaparsınız.
 

 

Adaçayı için
Amerika’da yapılan bir araştırmada adaçayı kapsülü kullanan gönüllüler, placebo alanlara göre hafıza testinde daha iyi performans sergilemişler. Dolayısıyla uzmanlar yemeğinize bir miktar adaçayı bitkisi atabileceğinizi ya da bitkinin yapraklarını çay olarak demleyip içebileceğinizi söylüyorlar. Çay yapmak için kurutulmuş olandan ziyade taze adaçayı yapraklarını öneriyorlar.
Antioksidan diyeti
Antioksidanlarca zengin bir beslenme planıyla beyin hücrelerinizi hasarlara karşı koruyabilirsiniz. Bunun için meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagilleri tüketmelisiniz. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi üzümsü meyveler de antioksidan kaynaklarıdır.
Sakız çiğneyin
Zekanızı bir parça sakız çiğneyerek keskinleştirebilirsiniz. İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre sakız çiğneyenlerin hafıza skoru çiğnemeyenlere oranla oldukça yüksek çıktı. Bunun nedeni, sakız çiğnemenin kalp ritmini yükseltmesi ve böylece beyne giden oksijen miktarının artması.
Egzersiz yapın
En az haftada bir kez, 30 dakika kadar, kalp ritminizi hızlandıracak bir spor yapın. Aerobik egzersizi, beyni besleyen kimyasalları üretir, bu da yeni beyin hücreleri oluşmasına yardım eder.
Yeni bir dil öğrenin
Yeni bir dil öğrenmek, beyninizin ön lobunun çalışmasını sağlar. Ki beynin ön lobu yaşla birlikte daha az çalışmaya başlar. Yeni dil eğitimi iyi bir beyin egzersizidir. Çünkü tam odaklanmayı gerektirir.
Çay zamanı
Uzmanlara göre düzenli olarak yeşil ya da siyah çay içmek yaşa bağlı hafıza kayıplarını engeller. Çayın içindeki maddeler asetilkoline, beyin hücreleri arasındaki neurotransmittere (sinir taşıyıcısı) zarar veren enzimleri bloke eder.
Arkadaşlarla zaman geçirin
Sosyalleşebilen insanların diğerlerine nazaran daha az hafıza problemleri yaşadığı biliniyor. Sosyalleşme, hafızayı korumayı ve zihinsel kabiliyetleri artırmayı sağlıyor.
Demir alın
Demir, oksijenin beyin dahil tüm vücuda taşınmasına yardım eder. Eğer vücudunuzda demir seviyesi düşerse hafızanızda puslanma olduğunu hissedersiniz. Tavuk, balık, kuru kayısı gibi demir yönünden zengin yiyecekleri meyve suyuyla birlikte tüketmek daha iyi olur. Çünkü C vitamini, demirin vücut tarafından emilimine destek olur. Doktorunuza danışmadan kesinlikle demir takviyesi kullanmayın!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com