Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

Yorgunluğa iyi gelen bitki çayları

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

  • Çiftliğimizde doğal olarak Biberiye yetişmektedir , talep etmeniz durumunda taze veya kuru olarak  gönderim yapabiliriz .

 

Yorgunluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Yorgunluk, mevsimsel olarak ya da yoğun iş temposu, stres, yetersiz beslenme veya uykusuzluk nedeniyle hepimizi zaman zaman etkileyebilir.

Ayrıca anemi, depresyon ve troid hastalığı gibi bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Kronik yorgunluk için bir doktora giderek altında yatan neden ve doğru tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dönemsel yorgunluk içinse, enerji verdiği bilinen bazı bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Örneğin yeşil çay, ginseng, zencefil ve mate çayı gibi bazı çaylar canlılık vererek konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir.

Ancak enerji veren ve yorgunluğa iyi gelen çayların bir kısmı kafein içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir çünkü uzun süreli kullanımı tansiyona ve uykusuzluğa yol açabilir.

Yorgunluk İçin Bitkisel Çaylar

Siyah Çay : Camellia sinensis bitkisinden üretilen siyah çay, en çok kafein içeren çaylar arasında yer almaktadır ve bu özelliği ile yorgunluğunuza geçici bir çözüm olabilir. 240 ml demlenmiş siyah çayda (2 büyük kupa kadar) yaklaşık 70mg kafein bulunur. Siyah çay, üretilirken bitkinin yaprakları tam fermente edildiği için, aynı bitkiden üretilen yeşil çaya oranla daha fazla kafein içermektedir. Kafeinden dolayı, gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlara önerilmeyen siyah çay gece saatlerinde içilirse uyku kaçırabilir.

Yeşil Çay : Siyah çayla aynı bitkinin, camellia sinensis’in yapraklarından üretilen yeşil çayda kafeinli çaylar arasındadır. 240ml yeşil çay 24-40 mg kafein içermektedir. Yeşil çayın üretimi sırasında yapraklar daha az işlendiği için siyah çaya göre daha sağlıklı bir alternatifidir. Kafein tüketmenin sakıncalı olduğu gebelik ve emzirme dönemlerinde yeşil çay içilmesi önerilmez. Ayrıca düzenli ilaç kullanıyorsanız yeşil çaya başlamadan önce olası etkieşimler hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Biberiye : Akdeniz’e özgü bir bitki olan biberiye (Rosemarinus officinalis) yine Akdeniz mutfağında oldukça sık kullanılmaktadır. Sağlık alanındaki geleneksel kullanım şekilleri ise; sinirleri sakinleştirmek, kan dolaşımını arttırmak ve hafif depresyon tedavisidir. Biberiye çayı, uykusuzluk ve yorgunluğa neden olabilen sindirim sistemi sorunlarını rahatlatmak için kullanılabilir. Bitkiden elde edilen yağ, harici olarak kas ağrılarını ve gerginliği almak için masaj yağı olarak kullanılır. Saf biberiye yağının ağız yoluyla alınması emziren veya hamile kadınlara önerilmemektedir. Ayrıca şeker hastalığı, kan pıhtılaşması, hipertansiyon ilacı alanların ve ülseri bulunanların biberiye çayı tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Ginseng : Doğu Sibirya’ya özgü bir çalı olan Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) strese bağlı yorgunluk için önerilen bitkiler arasında yer alıyor. Ayrıca bir diğer ginseng türü olan “panax ginseng”in ise enerjiyi yükselterek ruhsal ve fiziksel güç sağladığı söyleniyor. Ancak ginseng bitkisi kanamayı arttırdığı için düzenli olarak aspirin kullananlara veya kan inceltici ilaç alanlara önerilmiyor.

Yerba Mate: Güney Amerika kıtasında, bir kaç ülkede geleneksel olarak içilen yerba mate çayı kafein benzeri uyarıcı bir madde içermektedir. Ülkemizde zayıflamaya yardımcı bitkisel ürünler içerisinde sıkça kullanılan yerba mate aynı zamanda amino asitler, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Metabolizmayı hızlandıran yerba mate gün içinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir ancak uyku kaçırabileceği ve çarpıntı yapabileceği için kontrollü tüketilmelidir.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com