Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tansiyonu düşüren Bitki çayları , Yüksek tansiyonda bitkisel tedavi

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

 

 

Tansiyon Düşüren Bitki Çayları

Yüksek kan basıncının neden olduğu hipertansiyon, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere vücudun pek çok bölgesinde, hayati önem taşıyan organlarda tahribata yol açar.

Tansiyon değerleri kişiden kişiye göre biraz farklılaşsa da, küçük tansiyonun 90 mm Hg, büyük değerin ise 140 mm Hg’den yüksek olduğu değerler “yüksek tansiyon” olarak kabul edilir.

Eğer hafif ve orta dereceli yüksek tansiyon değerleriniz varsa doktorunuz fiziksel aktiviteyi arttırmanızı, dengeli beslenmenizi tavsiye edebilir.

Tansiyon seviyesi sürekli olarak yüksek seyredenler için tansiyon düşürücü ilaçlar önerilebilir. Bu alanda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı çok az olmakla birlikte hafif ve orta dereceli tansiyonu düşürmek için tansiyon düşüren bitki çayları kullanılabilir.

Hibiskus Çayı ve Tansiyon

İçerisinde bir tür antioksidan olan “antosiyanin” maddesi bulunan hibiskus çayı (amber çiçeği, gülhatmi, çingülü, bamya, japongülü, hatmi olarak da bilinir) tansiyon düşürmek için kullanılan çaylar arasında en popüleridir.

2009 yılında İngiliz gazetesi “The Telegraph” da yayınlanan bir makaleye göre hibiskus çayı Tayvan’da tansiyon tedavisinde en sık kullanılan bitkisel üründür.

Hibiskusun tansiyon üzerindeki etkileri hakkında yapılan çalışmalar birbirine tamamen zıt sonuçlar sunmaktadır. Örneğin 2007 yılında şifalı bitkilerin etkileri üzerine yayın yapan “Planta Medica” adlı dergide yayınlanan bir araştırmada, kurutulmuş hibiskusun tansiyonu önemli ölçüde düşürdüğü belirtilirken, 2010 yılında bilimsel bir yayın olan “Phytomedicine” dergisinde yayınlanan bir makalede hibiskusun yüksek tansiyon üzerinde belirli bir etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Hibiskus Çayının Hazırlanışı Ve Kullanımı

Kesin kanıtlarla desteklenmemesine karşın, yüksek tansiyonu aşağı çekmek için hibiskus çayı kullanmaya karar verirseniz tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1 bardak. Piyasada kapsül veya tabletlerini de bulabileceğiniz hibiskus bitkisinden çay hazırlamak için kurutulmuş bitkiden 2 çay kaşığını kaynamış suya atıp 5 dakika demlemeniz yeterli olacaktır.

Yan Etkileri

Hibiskus çayının, özünün veya tabletlerinin yan etkileri konusunda belirli bir çalışma yok ancak bitki genel olarak güvenli kabul edilmekte. Vücudun hassas olduğu hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmiyor. Eğer tansiyon ilacı kullanıyorsanız bunların etkisini karaciğer ve böbreklere zarar verecek kadar arttırabileceği için kullanmaya başlamadan önce doktora danışmalısınız.

 

Uzmanların Yüksek Tansiyon için Bitki Reçeteleri :

* Sabahları aç karnına 4-5 adet ceviz içinin yenmesi tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

* Günde 3-4 diş sarımsak yenilirse tansiyonun düşmesine olumlu etki eder.

* Bir bardak kaynar suyun içerisine, 3-4 gram ardıç tohumu atılır. 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Daha sonra günde 2-3 su bardağı içilir.

* Haftada 1 gün boyunca sadece portakal yenilip,başka hiç bir şey yenmez.

* Alıç, kalbi güçlendiren, kan basıncını düzenleyen ve hiçbir yan etkisi olmayan bir meyvedir. Günde 2-3 bardak alıç çayı bal ile tatlandırılarak aç karnına veya öğün aralarında içilmelidir.

* Biberiye çayı, düşük tansiyon için etkili bir formüldür.

* 1 çay kaşığı ince bir şekilde kıyılmış ökse otu, 1 bardak soğuk suda 8-10 saat kadar demlenir. Bu çaydan tatlandırılmadan aç karnına içilir.

* Her yemekten önce 100-150 gram çilek yenir.

* 500 gram su içerisine 3 adet soğan ince bir şekilde doğranır. 1 gece bekletilip süzülmelidir. Günde 1 fincan yemeklerden yarım saat önce içilir.

* Bir bardak kaynar su içersine 4-5 gram kimyon eklenip, 10 dakika demlenmesi beklenir. Bu çaydan günde 2-3 bardak içilir.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com