Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

Strese İyi Gelen Bitki Çayları

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

  • Çiftliğimizde doğal olarak Papatya yetişmektedir , talep etmeniz durumunda taze veya kuru olarak  gönderim yapabiliriz .

 

Strese İyi Gelen Bitki Çayları

İş, trafik, hayat pahalılığı, gelecek kaygısı veya sadece büyük şehirde yaşamanın sıkıntıları bile hayatımızı stresli yapmaya yetebilir.

Stres, insanın kendini koruma içgüdüsü gibi doğaldır ancak uzun süreli yaşandığında psikolojik sorunların yanı sıra tansiyon, kalp hastalıkları, mide ağrıları, ülser ve daha pek çok fiziksel rahatsızlığa yol açabilmektedir.

Hafif ve orta dereceli stresi azaltmak için düzenli olarak spor yapabilir ve kafein içeren içecekleri azaltmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca papatya çayı, kediotu çayı ve çarkıfelek çayı gibi yatıştırıcı etkisi bulunan bitkilerden de yardım alabilirsiniz.

Ancak özellikle düzenli olarak ilaç kullananların sakinleştirici etkisi bulunan bu çayları tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

Papatya Çayı : Uykusuzluğa, strese ve kaygıya karşı en çok kullanılan bitki çayları arasında ilk sırada yer alan papatya çayı aynı zamanda sindirime ve mide bulantısına iyi gelir.

Papatya çayı içindeki kimyasal bileşenler merkezi sinir sistemini etkileyerek gevşeme ve genel bir rahatlama yaratır. Genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilmekle birlikte hamile ve emziren kadınlara önerilmemektedir.

Ayrıca sedatif etkisi, dikkat gerektiren işlerin (araç kullanmak gibi) yapılmasında olumsuzluklara neden olabilir. 

Çarkıfelek Çayı : Çarkıfelek (Passiflora incarnata) çayı içinde bulunan “flavone chrysin” sakinleştirici ilaçlara yakın bir etkiye sahiptir. İlk olarak Amerikan yerlileri tarafından kullanılan bitki, kaygı ve stresi azaltırken uykuyu düzenlemeye yardımcı olur. Çarkıfelek çayını hazırlamak için 1 bardaklık kaynar suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfelek atıp 10 dakika demleyebilirsiniz.

Sibirya Ginsengi : Bu bitkinin ülkemizde kolay bulunup bulunmadığını bilmiyorum ama araştırma yaptığım yabancı kaynakların hemen hepsi, stres ve kaygıyı azaltmak için bu bitkiyle hazırlanan çayı öneriyor. Sibirya ginsengi (Eleutherococcus) içinde bulunan “triterpenoid saponin” adındaki bileşen kişiyi rahatlatırken kan dolaşımını arttırıp bağışıklık sistemini güçlendiriyormuş.

 

Kediotu Çayı : Antik Yunan’dan günümüze sinirleri yatıştırıcı, idrar söktürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan kediotu bitkisinin stresi azaltan etkisi içinde bulunan “valepotriates” adlı kimyasal bileşenden ileri gelmektedir. Uyku arttırıcı özelliği vardır ve dikkat gerektiren bir iş yapanların kediotu çayı içmesi önerilmemektedir. Ayrıca baş ağrısı, mide bulantısı ve bulanık görüş gibi yan etkiler görülebilir.

Yan Etkiler

Bitkilerinde, aynı ilaçlarda olduğu gibi bazı yan etkileri vardır ve kontrollü tüketilmeleri gerekir. Strese iyi gelen bitki çayları özelinde ise bu çayların hemen hepsi merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olduğu için doktora danışarak tüketilmesi önerilir. Özellikle depresyon, stres veya kaygı için ilaç kullananların bu çayları düzenli olarak içmeleri kullandıkları ilaçlarla etkileşime girebileceğinden tavsiye edilmez. Gebelik ve emzirme döneminde bitki çayı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

 

    Çiftliğimizde doğal ortamında papatya çeşitleri yetişmektedir , talep etmeniz durumunda sizlere taze veya kurutulmuş olarak papatya gönderebilirim . 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com