Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

Papatya Bitkisi , Papatya Çayı

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

  • Çiftliğimizde doğal olarak Papatya yetişmektedir , talep etmeniz durumunda taze veya kuru olarak  gönderim yapabiliriz .

 

Papatya Çayı Neye İyi Gelir ?

Ülkemizde, siyah çaydan sonra tüketilen en popüler bitki çayları arasında yer alan papatya çayı, geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak amacıyla içilmektedir.

Papatya çayının aynı zamanda adet kramplarına, mide ağrılarına, sindirime, boğaz ağrısına ve ağız içinde çıkan aft gibi yaralara iyi geldiği bilinmektedir.

Roman ve Alman papatyası olarak, iki farklı papatya türünden çay yapılabilir. Bu türler arasındaki fark, Alman papatyasının bir miktar daha etkili olması ve hakkında daha çok araştırma yapılmasıdır.

Papatya Çayı ve Kullanım Alanları

Uykusuzluk : Pek çok insan papatya çayını sinirleri yatıştırıcı etkisi nedeniyle tüketmektedir. Sinirleri yatıştıran ve sakinleştiren etkisi, uykusuzluk sorunu çekenlerde uykuya geçişi kolaylaştırır ve uyku kalitesini yükseltir. Bu konuda bazı araştırma sonuçları bulunmasına karşın, tam etkileri konusunda yeterli bilgi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne (University of Maryland Medical Center) göre kaygı ve uykusuzluk için günde 3-4 bardak papatya çayı tüketilebilir. Ancak Amerikan Hamilelik Derneği (American Pregnancy Association) anne adaylarını papatya çayının hamilelikteki yan etkilerinin tam olarak bilinmediği ve bir uzmana danışılmadan tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Bağışıklık Sistemi : 2005 yılında Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde (Journal of Agricultural and Food Chemistry) sonuçları yayınlanan bir araştırmaya göre, 2 hafta boyunca günde 5 bardak papatya çayı içenlerin “hippurat” seviyelerinde yükselme belirlenmiş. Botanik fenolik ile ilişkili olan “hippurat” bakterilerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendiren bir bileşen. Amerikan Kimya Topluluğu’na (American Chemical Society) göre papatya çayının soğuk algınlığı ve virüslerle mücadelede efsanevi etkinliği bu özelliğinden ileri geliyor.

Adet Sancıları : Amerikan Kimya Topluluğu tarafından yapılan araştırmanın bir diğer sonucu ise, düzenli olarak papatya çayı içmek “amino asit glisin” seviyesini arttırarak kas spazmlarının azalmasına ve adet dönemi gerginliğinin yatışmasına yardımcı oluyor.

Bebek Hastalıkları : Bebeklerde az miktarda kullanımı genel olarak güvenli kabul edilen papatya çayı, bebeklerde sık görülen ishal, kolik ve ateş tedavisinde kullanılabilir. Ancak bebeklerde kullanmadan önce dozaj konusunda doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca çayı bebeğe vermeden önce soğutmanız önerilmektedir.

Cilt Hastalıkları : Papatya çayının cilt üzerinde kullanımı dermatit, egzama gibi hastalıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Almanya’da bazı cilt hastalıklarının tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilen papatya çayı bazı kişilerde alerjiye yol açabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Cildinizin papatya suyuna tepki verip vermediğini görmek için önce elinizin üst kısmında test edebilirsiniz.

 

Ağız İçi Yaraları : Aftöz ülser olarak bilinen ağız içi yaralarının tedavisinde papatya ile hazırlayabileceğiniz gargara suyunu kullanabilirsiniz. Gün içinde, yemeklerden sonra ve akşam yatmadan önce bu suyla gargara yaparak yaraların daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

    Çiftliğimizde doğal olarak papatya yetişmektedir , hem küçük çiçekli papatya hem de büyük çiçekli sarı papatya ve beyaz papatya yetişmektedir . Talep etmeniz durumunda taze veya kuru olarak sizlere gönderim yapabilirim .
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com