Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müshil Etkisi Yaratan Bitki Çayları

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

 

1.       

Müshil Etkisi Yaratan Bitki Çayları

Bağırsakların düzgün çalışmaması sonucu yaşanan kabızlık pek çok insanın ortak problemidir.

Kabızlık, sadece sindirim sistemindeki düzensizlikler nedeniyle değil, gıdalar yoluyla alınması gereken lif eksikliği, hareketsizlik ve bazı ilaçların yan etkisi sonucuyla da oluşabilir.

Nedeni ne olursa olsun kabızlık, mide kramplarına ve rahatsızlık verici boyutlarda gaza sebebiyet verdiği için kişinin normal hayatını etkileyebilir. İlaçlarla tedavisi -geçici- olarak mümkündür. Ancak beslenmeye dikkat etmek ve kabızlığa yol açan gıdalardan uzak durmak, tedavisinde ilk kuraldır.

Eğer kabızlık şikayetiniz varsa ilaçlara başvurmadan önce yan etkisi bulunmayan ıspanak suyu, havuç suyu, incir ve erik suyuna bir şans verebilirsiniz.

Bunlar dışında, karahindiba kökü, kuş otu, keten tohumu gibi hafif ve orta dereceli müshil etkisi bulunan bitkisel çaylardan yardım alabilirsiniz.

Hafif Müshil Etkisi Bulunan Çaylar

Keten tohumu ve sinirliot (karnıyarık otu ve psilyum olarak da bilinir) hafif müshil etkili bitkiler (tohumlar) arasında en sık kullanılanlardır. Bu iki tohumdan çay hazırlamak için 1-1.5 çay kaşığı kadar tohumu kaşıkla veya havanda ezdikten sonra 1 büyük su bardağı dolusu ılık/soğuk suya atıp çözülmesini bekleyebilirsiniz. Tohumlar suda hafifçe çözüldükten sonra içebilirsiniz.

Keten tohumunun bilinen bir yan etkisi bulunmadığı için bağırsaklarınız rahatlayana kadar günde 3 bardak tüketilebilir. Tabii müshil etkisi bulunan bitkileri çok uzun süreler boyu hiç ara vermeden tüketmenin bağırsak tembelliğine yol açabileceği unutulmamalıdır.

Orta Dereceli Müshil Etkisi Bulunan Çaylar

Karahindiba kökü ve kuş otu gibi bitkilerle hazırlanan çaylar kısa sürede bağırsak hareketi sağlayarak kabızlığın geçmesine yardımcı olur. Ancak bu çayların 1 haftadan uzun süre tüketilmesi önerilmemektedir.

Karahindiba çayını hazırlamak için 1-1.5 çay kaşığı karahindiba kökünü 1 bardak kaynar suya atın. 15 dakika bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Hemoroid, kolit, ülser ve kabızlığa iyi gelen kuş otunu ise çiğ halde salatalarınızda kullanabilirsiniz.

 

Güçlü Müshil Etkisi Bulunan Çaylar

Bu kategoride yer alan bitkilerin oldukça güçlü müshil etkisi vardır ve sadece diğer çözümlerin işe yaramadığı durumlarda kullanılmaları önerilmektedir. Sinameki ve akdiken gibi bitkilerde bulunan “anthraquiones” adlı madde bağırsakları kısa sürede harekete geçirir ve dışkıyı yumuşatır.

Bu bitkisel çaylar, ülseri bulunan hastalara ve hamile kadınlara tavsiye edilmemektedir. Kızılderililerin “kutsal kabuk” olarak adlandırdığı akdiken çayı en fazla 2 hafta içilmelidir. Tadı pek hoş olmayan sinameki ise balla tatlandırılabilir ve 10 günden fazla içilmesi önerilmemektedir.

Yan Etkiler

Müshil etkisi bulunan çayların uzun süreli tüketimi bağırsakların normal işlevini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca güçlü müshil etkili çaylar gün içinde tuvalete çıkma ihtiyacını gündelik işlerin yapılmasını engelleyecek kadar arttırabilir. Bu bitkiler ishale, dolayısıyla aşırı su kaybına yol açarak halsizliğe neden olabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde bulunan kadınların, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullananların bitkisel ürünler tüketmeye başlamadan önce olası yan etkilerden korunmak adına bir uzmana danışmaları önerilir.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com