Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

Kolesterole iyi gelen bitki çayları

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

 

Kolesterole İyi Gelen Bitki Çayları

Bitkisel çayların kolesterole etkisi üzerine yapılan araştırmalar, genel olarak bizim bildiğimiz siyah çayında üretildiği “camellia sinensis” bitkisinden üretilen yeşil çay üzerine yoğunlaşmıştır.

Yeşil çayın üretimi sırasında, siyah çaya oranla daha az işlemden geçmesi, içinde bulunan yararlı bileşenlerin daha az etkilenmesi anlamına geldiği için sağlığa daha faydalı olarak görülmektedir.

Yapılan bazı araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay tüketiminin kolesterolün bağırsaklar tarafından emilimini azalttığı, LDL kolesterolü azaltarak HDL (iyi) kolesterolü yükselttiği yönünde sonuçlara sahiptir.

Yeşil Çay ve Kolesterol

Yeşil çayda da bulunan “catenin” adlı bileşenle yapılan bir araştırmada yüksek kolesterolü olan 200 kadın ve erkeğe düzenli olarak “catenin” özü verilmiş. Araştırma sonucunda total kolesterol seviyesinde %11.3, LDL kolesterol seviyesinde %16.4 azalma, HDL (iyi) kolesterol seviyesinde ise %2.3 artış tespit edilmiş. Tabii bu araştırmada yeşil çayın içinde bulunan sadece bir bileşenden elde edilen “özün” kullanıldığını unutmamak gerekiyor.

Maryland Tıp Merkezi tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise yeşil çayda bulunan “polyphenol” adlı antioksidanın kolesterolü düşürdüğü, daha doğrusu gıdalar yoluyla alınan kolesterolün vücut tarafından emilmesini azalttığı belirtiliyor. Bu araştırmaya katılanlar arasında, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha düşük total kolesterol seviyelerine sahip olduğu kaydedilmiş.

Diğer Bitki Çayları

Sonuçları 2003 yılında “Journal of Nutrition”da yayınlanan çalışmaya göreyse düzenli olarak siyah çay içmenin kandaki lipid seviyesini düşürdüğü belirtiliyor. Az yağlı ve düşük kolesterollü gıdalarla beslenenlerde siyah çayın kötü kolesterolün daha da azalmasına katkı sağladığı araştırma sonuçları arasında yer alıyor.

Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir diğer çalışmada ise düzenli olarak mate çayı içmek vücutta “paraoxonase-1” adlı enzimin üretimini tetikliyor. Bu enzim ise LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor.

 

Önlemler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı bitkisel çaylar kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir ancak bu çayların bazı yan etkilerinin de bulunabileceğini unutmamak ve düzenli olarak içmeye başlamadan önce doktora danışmak en güvenli yoldur.

Örneğin aşırı miktarda yeşil çay tüketimi uykusuzluğa, mide bulantısına ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Ya da siyah çaydan çok miktarda içmek demirin vücut tarafından emilmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Ayrıca herhangi bir hastalık nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız içtiğiniz bitkisel çaylar ilacınızla etkileşime geçebilir. Emzirme ve hamilelik döneminde bitkisel ürünlerin bir uzmana danışmadan kullanımı sakıncalıdır.

Kolesterol genel olarak genetik özelliklerimiz, yaşam tarzımız ve tükettiğimiz gıdalarla yakından ilgilidir.

Sadece bitkisel çay içerek kolesterolü düşürmek diğer alanlarda değişiklik yapmadan pek mümkün değildir. Kolesterolü düşüren çayların etkisini görebilmek için öncelikle düşük kolesterollü ve az yağlı bir beslenme programını uygulamanız gerekiyor.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com