Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Böğürtlen Çayı ve Böğürtlen çayının faydaları

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin insiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

  • Çiftliğimizde ve bölgemizde Yaban Böğürtleni yetişmektedir , taze olarak temin etmek isterseniz benimle irtibata geçebilirsiniz .

 

1.       

Böğürtlen Çayının Faydaları

Böğürtlen, Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da doğal olarak yetişir. Ahududu ve çilekle yakın akrabadır. 2000 yıldır başta Avrupa olmak üzere farklı kültürlerde çeşitli sağlık sorunlarına karşı kullanılan böğürtlen günümüzde en çok Rusya, Sırbistan, A.B.D, Polonya ve Almanya’da üretilmektedir. Böğürtlen başta sindirim sistemi sorunları olmak üzere kalp sağlığından kansere karşı korunmaya kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir Kalp sağlığını korur Boğaz ağrısını alır İshale iyi gelir Basura iyi gelir Varis tedavisinde yardımcı olarak kullanılır Kansere karşı koruma sağlar

 

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Böğürtlen çayı hazırlamanın pekçok yolu vardır. En popüleri kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlananıdır. Kurutulmuş 2 çay kaşığı böğürtlen yaprağını bir bardak çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve böğürtlen yapraklarını atıp 5-10 dakika demlenmesini bekleyin.

İkinci yol ise çayınızı taze böğürtlen ile hazırlamaktadır. Taze böğürtlenleri kaçıkla ezerek suyunu çıkartın. Bu posalı suyu kaynar su içine atın. 10 dakika kadar kaynattıktan sonra posayı süzerek çayınızı içebilirsiniz.

Böğürtlenin Sağlığa Faydaları

Beta hücrelerinin insülin seviyesini yükseltmede etkili antosiyanin yönünden zengin olan böğürtlen diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini korumakta yardımcıdır. Michigan State Üniversitesi tarafından yapılan ve “Journal of Agricultural and Food Chemistry” dergisinde yayınlanan klinik araştırmaya göre böğürtlen insülin üretimini %50 oranında arttırarak glikoz düzeyini koruyor.

Böğürtlen gibi çözünebilir lif içeren gıdaların bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. “Beyin, Davranış ve Bağışıklık” dergisinde yayınlanan ve Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma böğürtlenin interleukin-4 adlı protein üretimini arttırıp vücuttaki iltihabı azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde sonuçlara sahiptir.

ABD Tarımsal Araştırma Servisi ve Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün hayvanlar üzerinde yaptığı bir çalışmaya göre böğürtlen ekstresinde bulunan cyaniding-3-glükoz adlı antioksidan kanserli hücrelerin yayılmasını önlüyor. Bu araştırma Journal of Biological Chemistry dergisinde de yayınlandı.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan böğürtlenin 100 gramı günlük lif ihtiyacının %21’ini, günlük C vitamini ihtiyacının %35’ini, günlük demir ihtiyacının %3’ünü, günlük A vitamini ihtiyacının %4’ünü, günlük kalsiyum ihtiyacının ise %3’ünü tek başına karşılar. Ayrıca içinde vücut için önemli E vitamini, K vitamini, niasin, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez ve potasyum bulunmaktadır.

 

Böğürtlen Çayının Yan Etkileri

Böğürtlen çayı ishale karşı etkili bir çözüm olmakla birlikte fazla miktarda tüketilmesi mide rahatsızlıklarına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Tanen içeren böğürtlen çayı uzun süreli tüketimde karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer hastalığı bulunan kişilerin böğürtlen çayı içmemesi gerekir.

Böğürtlen içerisinde bulunan tanenler aynı zamanda kalsiyum ve demirin vücut tarafından emilimini azaltabilir. Çayınıza limon katarak demiri, süt katarak kalsiyumu dengeleyebilirsiniz. Yine de kemik sağlığını korumak adına böğürtlen çayını tavsiye edilen sürelerde ve tavsiye edilen dozajda tüketmelisiniz.

Gebelikte ve emzirme dönemindeki yan etkileri bilinmediğinden kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 

    Arazilerimde ve çevremizde doğal olarak yaban böğürtleni yetişmektedir , Temin etmek isterseniz sizler için toplayıp gönderebilirim .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com