Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip  ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir. Bundan dolayı , Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin insiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

  • Çiftliğimizde ve bölgemizde yetişen bitkileri inceleyip taze ve doğal olarak benimle irtibata geçerek temin edebilirsiniz .

 

 

Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bitki çaylarının sağlığa olumlu katkıları uzun süredir biliniyor. Bunun yanı sıra farklı lezzet arayışında olanlar için oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunuyorlar.

Yasemin, papatya, zencefil ya da kuşburnu gibi bitki çaylarının her birinin hem sağlığa olumlu katkıları oluyor hem de her biri kendine has bir tat sunuyor.

Sağlık ve bitki çaylarının vücuda faydaları ile ilgili şu önemli notu hemen düşelim. Bitki çayları bir hastalığı tedaviye yönelik olarak ya da bir hastalıktan korunmak için içilebilir. Ancak herhangi bir sağlık sorununu doktorları devre dışı bırakarak, kendi kendinize sadece bitki çayı içerek tedavi etmeye kalkışmanız yanlış bir düşüncedir.

Bitki çaylarının hazırlanış biçimleri ve günde kaç bardak içildiği önemlidir.  Örneğin adaçayı erkeklere günde iki bardaktan fazla tavsiye edilmez. Yeşil çay  ise günde 4-5 bardak içilebilir.

Hazırladığınız bitki çayındaki bir maddenin vücudunuzda gereğinden fazla birikmesi sağlık sorunu yaşamanıza bile neden olabilir. Bu tip riskleri önlemek için bitki çayı satın alırken hazırlama ve tüketim koşullarını iyice sorup öğrenmelisiniz.

Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır ?

Hazırlama koşulları ile ilgili de bu konunun önemine dikkat çekelim. Bitki çayları demlenerek, haşlanarak ya da kaynar suda bekletilerek hazırlanabilir. Bitkinin faydasını görebilmek için seçtiğiniz bitki çayı için uygun olan hazırlama yöntemini kullanmanız gerekir.

Hem baş ağrısını hem de tansiyonu aynı anda tedavi edebileceğinizi düşünüp bitkileri gelişigüzel karıştırmayın. En fazla iki bitkinin bir arada olması tavsiye edilir.

Sağlık için olumlu bir adım atarken beyaz şekeri eleyip onun yerine süzme bal ile çayınızı tatlandırmanız en iyisi olacaktır. Yapay tatlandırıcıları ise bitki çayları ile kullanmayın. Yapay tatlandırıcıdaki maddelerle bitki çayındaki tedavi edici maddeler birbirilerini etkileyecek, değişime uğratacaklardır.

Bitkiler , Bitki Çayları Nereden Satın Alınmalıdır ?

Dikkat edilecek bir başka önemli nokta, ambalaj ve satış koşullarıdır. Bildiğiniz markaların uygun koşullarda paketlenmiş bitki çaylarını satın almaya özen gösterin. Aktarlardan alışveriş ediyorsanız, sorularınıza yanıt alabileceğiniz, deneyimli işletmeleri tercih edin. Taze ve doğal olanı bulmak istiyorsanız da , bitkilerin doğal olarak yetiştiği yerleri tercih edin ya güvenebileceğiniz kişilerden taze olarak talep edin yada imkanınız varsa kendiniz bizzat yetişme alanından toplayın . Bu konuda ben sizlere yardımcı olabilirim . İlaçlı ya da zehirli maddeler içeren çaylardan korunmanın en güvenli yolu bu olacaktır.

 

Bitki Çayları Nasıl Kullanılmalıdır ?

En çok sorulan sorulardan biri de bitki çaylarını günün hangi saatlerinde içmek gerektiğidir. Eğer daha farklı bir yöntem önerilmemişse, bitki çayları genellikle günde iki kez (sabah – öğlen ya da sabah – akşam) ve aç karnına içilmelidir. Genellikle diyoruz çünkü örneğin hazımsızlık için kullanılan bitki çaylarının yemeklerden sonra tüketilmesi önerilir. Sıcak içeceğinizi yavaş yavaş, yudum yudum tüketmeniz önerilir. Herhangi bir rahatsızlığın tedavisi için tıbbi bitki çayı içiliyorsa, çayın düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Burada önemli nokta örneğin bir haftalık kür uyguladıktan sonra bir müddet bu çaya ara verilip daha sonra ikinci bir kür uygulanması gerekir.

Herhangi bir bitki çayını nasıl tüketeceğinizden emin olamıyorsanız mutlaka bir doktora, en azından eczaneye ve hatta iyi bir aktara danışmaktan çekinmeyin. İnternette güvenilir kaynaklardan araştırma yapın. Bitki çayını satın alırken bilgi alın. Eğer bilgi alamıyorsanız, ambalajın üzerini dikkatle okuyun.

   

    Taze ve doğal olarak bitki temin edip çayını kendiniz hazırlamak istiyorsanız bu konuda benimle irtibata geçebilirsiniz , çiftliğimde veya bölgemizde yetişen bitkilerden imkanım dahilinde temin edip sizlerinde bu nimetlerden yararlanmanıza yardımcı olabilirim .


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com