Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip , ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir bundan dolayı, Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin insiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi zayıfladığında, grip, nezle, mantar gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskimiz artar.

Bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması, sürekli yorgunluk hali, kaslarda zayıflama, doku iltihabı, yaraların normalden yavaş iyileşmesi, artan alerjik reaksiyonlar gibi pek çok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Bu noktada bazı bitkisel çaylarla bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve özellikle kış aylarında artan bulaşıcı hastalıklara karşı daha etkin bir koruma sağlayabilirsiniz.

Karahindiba Çayı

Amerika Birleşik Devletlerinde yabani ot olarak kabul edilen karahindiba, alternatif Çin tıbbında 1000 yılı aşkın süredir soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayrıca, karahindiba bitkisinin ülsere, diş eti hastalıklarına, bronşite ve zatürreye iyi geldiğinde inanılmaktadır. “İnanılmaktadır” diyorum çünkü bazı şifalı ot kaynaklarında bu hastalıkların tedavisinde kullanıldığı yazmakla birlikte tüm bu hastalıklara iyi gelip gelmediği konusunda yapılmış bilimsel araştırmaların sayısı yok denebilecek kadar az.

Karahindiba bitkisinden yapılan çay ise, vücuttan toksinleri atarak, hastalıkların daha kısa sürede geçmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile bulaşıcı hastalıklara karşı korumayı arttırmak amacıyla içilmektedir. Karahindiba çayı idrar söktürücü özelliğine sahiptir ve uzun süre kullanıldığında vücudun susuz kalmasına neden olabileceği için dikkatli ve aralıklarla tüketilmelidir.

Papatya Çayı

Çok uzun süredir, farklı toplumlarda sinirleri yatıştırmak ve uykuyu geçişi kolaylaştırmak için tüketilen en popüler bitkisel çaylar arasında yer alan papatya çayı bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize de yardımcı olabilir. Papatya çayının bağışıklığa etkisi üzerine yapılan araştırmalar, papatya içinde bulunan kimyasalların makrofajlar ve B lenfositlerin üretimini ve dolayısıyla beyaz kan hücresi sayısını arttırarak bakteri, virüs ve mantar gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Papatya çayı nadir olarak kusma ve mide bulantısına yol açabilir. Ayrıca uyku getirdiğinden, dikkat gerektiren bir aktivite öncesi (araba kullanmak gibi) tüketilmesi önerilmemektedir. Papatya çayı sayfamızda çayın hazırlanışı ve diğer faydaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Picrorhiza Çayı

Bu bitkinin ülkemizde satılıp satılmadığını bilmiyorum, en azından ben gittiğim aktarlarda rastlamadım ama bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çaylarını araştırırken pek çok kaynakta karşıma çıktığı için hakkında biraz bilgi vermek istedim. Picrorhiza bitkisi Himalaya dağlarında yetişen ve Hindistan’da Ayurvedik tıpta oldukça sık kullanılan bir şifalı bitkiymiş.

Özellikle enfeksiyonel hastalıklarla mücadelede ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilen bitkiyi bulabilenler olursa yorum bölümünden etkileri hakkında bize bilgi verebilirler.

Ginseng Çayı

Tarihi, 5000 yıl önce yazılan Çin Şifalı Bitkiler kılavuzu olan Pen Tsao Ching’e dayanan ginseng’in yaşam süresini uzattığına inanılıyordu. Tamam, belki ginseng çayı içmek ömrünüze yıllar ekleyemeyebilir ancak yaşam süresi boyunca daha az hastalık yaşayarak yaşam kalitesini arttırabilirsiniz. Yapılan araştırmalar ginseng çayının hem kırmızı hem de beyaz kan hücresi sayısını arttırarak bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Genel olarak yan etkisi bulunmayan ginseng çayı az sayıda görülmekle birlikte bazı kişilerde uykusuzluğa neden olabiliyormuş.

Diğer Bitki Çayları

Birçok bitkisel çay bağışıklık sisteminin çeşitli bileşenlerinin fonksiyonları üzerinde olumlu etki yaratarak kişiyi hastalıklara karşı dirençli hale getirebilir. Örneğin ekinezya ve yeşil çay pek çok uzman tarafından güçlü bir bağışıklık sistemi için önerilmektedir. Siyah mürver ve sarı kantaronun kanı temizlediğine ve virüslere karşı koruma sağladığına inanılmaktadır. Altın mühür bitkisinden yapılan çay ise anti bakteriyel özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

 

Önlemler ve Uyarılar

Bitkisel çayların bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi olmasına karşın bazı yan etkileri de olabilir ve aynı ilaçlar gibi dikkatli kullanılmalıdır. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız herhangi bir bitkisel ürünü düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Gebelik ve emzirme dönemi gibi hassas dönemlerde bitkisel çay içmeden doktorunuzdan bilgi almak en güvenli yol olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com