Doğal üretim , Organik kalitesinde çiftliğim de ürettiğimiz ürünler ve insan sağlığına yararları :

* Zeytin Yağı * Zeytin Yağı Sabunu * Üzüm Pekmezi * Keçi Boynuzu Pekmezi * Nar Ekşisi * Keçi Boynuzu  * Yaban Mersini  *Margaz Üzümü Şarabı * Üzüm Çekirdeği

Çiftliğimden ve Doğadan , Doğal faydalı bitkiler , insan sağlığına yararları :

* Adaçayı * Asma Yaprağı * Ayrık Otu * Ayva Yaprağı * Biberiye * Ceviz Yaprağı * Defne Yaprağı * Isırgan Otu * Kekik * Mersin Yaprağı * Papatya * Zeytin Yaprağı * Hayıt Tohumu * Hayıt Otu * Pınar Ağacı * Zakkum * Dut Yaprağı ve Dut * Yaban Böğürtleni * Portakal Yaprağı * Mısır inciri  * Limon yaprağı

Ana Sayfa İletişim - Talep

* Organik Tarım Nedir ?

* Doğal Ürün Nedir ?

* Doğal Ürünlerin Faydaları

* Neden Doğal Ürün ?


Doğal Ürün Pazarı 

Organik Ürün Pazarı

El Yapımı Köylü Ürünleri

Size Özel Üretim Hizmeti

Kendin Üret Etkinlikleri  


* Çiftliğimiz Hakkında

* Çiftliğimde Yetiştirdiklerim

* Projelerimiz

* Bölgemiz Hakkında

* Bölgesel Bitki Örtümüz

* Köyüm Margaz - Üzümlü


* Doğal Beslenme

* Sağlıklı Beslenme

* Dengeli Beslenme


* Zeytin Yağı Yapımı

* Zeytin Yağı Sabunu Yapımı

* Üzüm Pekmezi Yapımı

* Harup Pekmezi Yapımı

* Nar Ekşisi Yapımı

* Evde Şarap Yapımı


* Evde Zeytin Yetiştirmek

* Evde Üzüm Yetiştirmek

* Evde Sebze Yetiştirmek 

* Evde Turunçgil Yetiştirmek

* Evde Çiçek Yetiştirmek

* Evde Meyve Yetiştirmek


* Adaçayı Yetiştirmek

* Ayva Yetiştirmek

* Ceviz Yetiştirmek

* Erik Yetiştirmek

* İncir Yetiştirmek

* Keçi Boynuzu Yetiştirmek

* Kekik Yetiştirmek

* Meneviş Yetiştirmek

* Mersin Yetiştirmek

* Nar Yetiştirmek

* Pepino Yetiştirmek

* Turunçgil Yetiştirmek

* Üzüm Yetiştirmek

* Zeytin Yetiştirmek


* Fidan Nasıl Dikilir

* Ağaçlarda Budama

* Ağaçlarda Aşılama


* Bitkisel Tedavi Nedir ?

* Bitkisel Çaylar  ?

* Burkulmada Bitkisel Tedavi

* Kanserde Bitkisel Tedavi

* Menopozda Bitkisel Tedavi

* Migrende Bitkisel Tedavi

* Romatizmada Bitkisel Tedavi

* Şekerde Bitkisel Tedavi

* Tansiyonda Bitkisel Tedavi

* Gripte Bitkisel Tedavi

* Depresyonda Bitkisel Tedavi

* Streste Bitkisel Tedavi


* Tarımın Tarihi

* Seracılık


* Gübre Nedir ?

* Hayvansal Gübreler

* Organik Gübreler

* Kimyasal Gübreler

* Doğal Verimli Toprak


* Bitkilerde İlaçlama Nedir ?

* Kimyasal İlaçlama

* Organik İlaçlama

* Ev Yapımı Bitki İlaçları


* Arazide Su Arama Tekniği

Adaçayı Nasıl Yapılır , Adaçayının faydaları - zararları

  • Bitki çayları kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip , ilaçlarınızın etkisini azaltıcı yada çoğaltıcı etki yapabilir bundan dolayı, Doktor kontrolünden geçmeden ve doktor tavsiyesi olmadan bitki çayı kullanmayınız . Unutmayınız ki ilaçlar da bitkilerden yapılmaktadır , bundan dolayı yanlış kullanılan veya aşırı dozda kullanılan bitki çaylarının ve bitkilerin de insan vücuduna zararları olur .

  • Sayfamızda bitki çaylarının faydaları anlatılmaktadır , ama kesinlikle sizlere kullanmanız konusunda öneri niteliğinde değildir . Kullanıp kullanmamak sizin insiyatifiniz ve kararınızıdır . Sayfa olarak her hangi bir sorumluluk kabul etmemiz söz konusu değildir .

  • Elimizde olan imkanlar dahilinde sizler için en taze ve doğal olan adaçayından temin edebilir ve sizlere gönderebiliriz . Bu konuda bizimle irtibata geçebilirsiniz .

 

1.       

Adaçayı Nasıl Yapılır ?

Adaçayı yapmak için taze adaçayı veya kurutulmuş adaçayı yaprakları kullanabilirsiniz. 3 büyük çay bardağı için 8-10 taze adaçayı yaprağı veya tepeleme 1-1.5 çay kaşığı ufalanmış kuru adaçayı yaprağı yeterli olacaktır.

Adaçayını suyla birlikte kaynatmayın. Su kaynadıktan sonra ocağı kapatın veya ocağı iyice kısarak adaçayını atıp 5-7 dakika demlenmesini bekleyin.

Süzdükten limonla, balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Adaçayı ve Diğer Bitkiler

Adaçayı, eğer tatlı aromalardan hoşlanıyorsanız biraz acı gelecektir. Çayınızı tatlandırmak için bal dışında alternatifleriniz de var. Örneğin kekik, nane, kuşburnu, tarhun gibi diğer bitkilerle birlikte demleyebilirsiniz.

Ben size adaçayı ve kekik karışımının tarifini vereceğim. Siz kendi ağız tadınıza göre farklı bitki veya bitkiler kullanabilirsiniz.

Adaçayı ve kekik karışımıyla hazırlayacağınız çay için (4 bardaklık) 1 çorba kaşığı taze kekik ve 1 çorba kaşığı taze adaçayına ihtiyacınız var. Eğer kurutulmuş bitkiler kullanacaksanız her iki bitkiden 2’şer çay kaşığı (tepeleme) yeterli olacaktır. Daha ekşi bir tat ve C vitamini takviyesi için 2-3 tam dilim limon kullanabilirsiniz.

4 bardaklık suyu kaynattıktan sonra demliği ocaktan alın ve suyun 2-3 dakika soğumasını bekleyin. Bitki çaylarının hafif ılımış suyla demlenmesinin ana nedeni kaynar suyun bitkinin besin değerini azaltmasıdır. Bu aşağı yukarı bütün bitkisel çaylar için geçerli bir kuraldır. Su ılıdıktan sonra adaçayı ve kekiği karıştırarak metal demleme topuna koyun ve demliğe atın. Metal demleme topunuz yoksa sorun değil, bitkileri demliğin içine direkt olarak atabilirsiniz. Demliğin ağzını kapatıp 5-7 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha uzun bekletirseniz çayınız adaçayından dolayı acılaşabilir. Bardaklara servis yaptıktan sonra misafirlerinizin tercihine göre her bardağa birer limon dilimi koyabilirsiniz. Eğer çayı öksürüğe karşı kullanıyorsanız her bardak için 1 çay kaşığı bal eklemenizi öneririm.

 

Adaçayının Faydaları

Daha önce adaçayının faydaları yazısında adaçayının iyi geldiği hastalıklar ve kullanıldığı rahatsızlıklar hakkında detaylı bilgiler vermiştim, burada kısaca tekrar edeyim. Adaçayı terlemeyi azaltır, iltihaplı hastalıklara iyi gelir, hafızayı güçlendirir, sakinleştirici etkisi vardır, sindirim sistemini çalıştırır ve boğaz ağrısına iyi gelir. Ayrıca gargara suyu olarak kullanıldığında aft, diş eti kanaması gibi sorunlara iyi geldiği bilinmektedir.

Adaçayı Ne Zaman İçilmemelidir ?

Gebelik ve emzirme gibi vücudun hassas olduğu dönemlerde adaçayı içilmesi önerilmemektedir. Adaçayının aşırı tüketimi, bitkide bulunan bazı bileşenlerden ötürü toksik etkiye neden olabilir. Olası yan etkilerinden korunmak için 2 hafta düzenli olarak adaçayı (günde 1-2 bardak) içtikten sonra 10-15 gün ara verebilirsiniz. Eğer herhangi bir sağlık koşulu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız adaçayı içmeye başlamadan önce lütfen doktorunuza danışın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğal - Organik Tarım Antalya

Tel : 0542 743 743 1  - Email : organikpazar@hotmail.com